Udstilling 2012
Udstilling Nustrup 24. til 25. november 2012
Ærespræmie liste - Klasse L
Nr. Navn Køn Race og variant Point
1 Jørn Schmidt, Bevtoft 1,3 Alaska, sort 380,5
2 Erik Piihl, Bjert 2,2 Hollænder, sort 379,0
3 Kia Skøtt, Vojens 1,2 Hermelin, vildt-, jerngrå og vildtsort 284,5
4 Knud M. Jensen, Børkop 2,2 Bourgogne, gulrød 378,5
5 Helge Johannessen, Esbjerg V 1,2 Wiener, vildtgrå 284,0
6 Irma Johannesen, Esbjerg V 0,3 Rex, hvid, rødøjet 284,0
7 Per Rathenburg-Frandsen, Rødding 1,3 Lille Chinchilla, chinchilla 377,5
8 Peter Andersen, Vejle 1,3 Lille Egern, gråblå 377,5
9 Kurt Pedersen, Otterup 2,2 Dværg Vædder,
madagascar 377,5
10 Gerner Rasmussen, Aarup 1,2 Hermelin, japaner, sort/gul 283,5
11 Aksel Nissen, Vojens 1,2 Hermelin, hvid, rødøjet 283,5
12 Kurt V. Gregersen, Løsning 1,2 Hermelin, russer, sort 283,5
13 Kurt Pedersen, Otterup 1,3 Perle Egern, vildtblå 377,0
14 Anne-Lise M Jensen, Børkop 1,3 Dværg Vædder, madagascar 377,0
15 Louise Rosa Hansen, Otterup 2,2 Hermelin, zobel, blå 377,0
16 Johan Andersen, Brenderup 3,1 New Zealand Red, ræverød 377,0
17 Hanna Rasmussen, Aarup 1,3 Hermelin, hvid, blåøjet 376,5
18 Eva Piihl, Bjert 1,2 Dværg Vædder, japaner, sort/gul 282,5
19 Aksel Nissen, Vojens 3,0 Hollænder, madagascar 282,5
20 Vagn Jakobsen, Børkop 3,0 Dværg Vædder, kappetegnet, blå 282,5
21 Sofie Schmidt, Bevtoft 3,0 Hermelin, zobel, blå 282,5
22 Karl Hauge, Give 1,2 Lille Sølv, sort 282,0
23 Bent Nielsen, Aarup 3,0 Russer, sort 282,0
24 Ejvind A Sørensen, Morud 0,1 Lille Havana, brun 95,0
25 Michael Günther Nielsen, Bylderup Bov 1,2 Dværg
Vædder, sort 281,5
26 Bent Nielsen, Aarup 2,2 Lille Tysk Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 375,0
27 Sofie Koch Jørgensen, Ringe 1,2 Hermelin, sort 281,0
Ærespræmie liste - Klasse L
Nr. Navn Køn Race og variant Point
1 Jørn Schmidt, Bevtoft 1,3 Alaska, sort 380,5
2 Erik Piihl, Bjert 2,2 Hollænder, sort 379,0
3 Kia Skøtt, Vojens 1,2 Hermelin, vildt-, jerngrå og vildtsort 284,5
4 Knud M. Jensen, Børkop 2,2 Bourgogne, gulrød 378,5
5 Helge Johannessen, Esbjerg V 1,2 Wiener, vildtgrå 284,0
6 Irma Johannesen, Esbjerg V 0,3 Rex, hvid, rødøjet 284,0
7 Per Rathenburg-Frandsen, Rødding 1,3 Lille Chinchilla, chinchilla 377,5
8 Peter Andersen, Vejle 1,3 Lille Egern, gråblå 377,5
9 Kurt Pedersen, Otterup 2,2 Dværg Vædder,
madagascar 377,5
10 Gerner Rasmussen, Aarup 1,2 Hermelin, japaner, sort/gul 283,5
11 Aksel Nissen, Vojens 1,2 Hermelin, hvid, rødøjet 283,5
12 Kurt V. Gregersen, Løsning 1,2 Hermelin, russer, sort 283,5
13 Kurt Pedersen, Otterup 1,3 Perle Egern, vildtblå 377,0
14 Anne-Lise M Jensen, Børkop 1,3 Dværg Vædder, madagascar 377,0
15 Louise Rosa Hansen, Otterup 2,2 Hermelin, zobel, blå 377,0
16 Johan Andersen, Brenderup 3,1 New Zealand Red, ræverød 377,0
17 Hanna Rasmussen, Aarup 1,3 Hermelin, hvid, blåøjet 376,5
18 Eva Piihl, Bjert 1,2 Dværg Vædder, japaner, sort/gul 282,5
19 Aksel Nissen, Vojens 3,0 Hollænder, madagascar 282,5
20 Vagn Jakobsen, Børkop 3,0 Dværg Vædder, kappetegnet, blå 282,5
21 Sofie Schmidt, Bevtoft 3,0 Hermelin, zobel, blå 282,5
22 Karl Hauge, Give 1,2 Lille Sølv, sort 282,0
23 Bent Nielsen, Aarup 3,0 Russer, sort 282,0
24 Ejvind A Sørensen, Morud 0,1 Lille Havana, brun 95,0
25 Michael Günther Nielsen, Bylderup Bov 1,2 Dværg
Vædder, sort 281,5
26 Bent Nielsen, Aarup 2,2 Lille Tysk Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 375,0
27 Sofie Koch Jørgensen, Ringe 1,2 Hermelin, sort 281,0
Pokal-liste for Nustrup 24-25 November
Bedste Ungdomsudstiller
Kia Skøtt, Vojens 1,2 Hermelin, vildt-, jerngrå og vildtsort 284,5
Bedste Gæsteudstiller
Erik Piihl, Bjert 2,2 Hollænder, sort 379,0
Best in Show
Jørn Schmidt, Bevtoft 0,1 Alaska, sort 95,5
Bedste resultat
Jørn Schmidt, Bevtoft 1,3 Alaska, sort 380,5
Haderslev Open vinder
Erik Piihl, Bjert 2,2 Hollænder, sort 379,0
Haderslev Open nr. 2
Jørn Schmidt, Bevtoft 3,1 Alaska, sort 379,0
Haderslev Open nr. 3
Knud M. Jensen, Børkop 1,3 Bourgogne, gulrød 377,5
Haderslev Open nr. 4
Per Rathenburg-Frandsen, Rødding 1,3 Lille Chinchilla, chinchilla 377,5
Haderslev Open nr. 5
Kurt Pedersen, Otterup 1,3 Perle Egern, vildtblå 377,0
Haderslev Open nr. 6
Knud M. Jensen, Børkop 4,0 Bourgogne, gulrød 377,0
Haderslev Open nr. 7
Jørn Schmidt, Bevtoft 2,2 Alaska, sort 377,0
Haderslev Open nr. 8
Kia Skøtt, Vojens 2,2 Hermelin, vildt-, jerngrå og vildtsort 376,5
Haderslev Open nr. 9
Anne-Lise M Jensen, Børkop 0,4 Dværg Vædder, madagascar 376,0
Haderslev Open nr. 10
Anne-Lise M Jensen, Børkop 3,1 Dværg Vædder, madagascar 375,5
Bedste Ungdomsudstiller
Kia Skøtt, Vojens 1,2 Hermelin, vildt-, jerngrå og vildtsort 284,5
Bedste Gæsteudstiller
Erik Piihl, Bjert 2,2 Hollænder, sort 379,0
Best in Show
Jørn Schmidt, Bevtoft 0,1 Alaska, sort 95,5
Bedste resultat
Jørn Schmidt, Bevtoft 1,3 Alaska, sort 380,5
Haderslev Open vinder
Erik Piihl, Bjert 2,2 Hollænder, sort 379,0
Haderslev Open nr. 2
Jørn Schmidt, Bevtoft 3,1 Alaska, sort 379,0
Haderslev Open nr. 3
Knud M. Jensen, Børkop 1,3 Bourgogne, gulrød 377,5
Haderslev Open nr. 4
Per Rathenburg-Frandsen, Rødding 1,3 Lille Chinchilla, chinchilla 377,5
Haderslev Open nr. 5
Kurt Pedersen, Otterup 1,3 Perle Egern, vildtblå 377,0
Haderslev Open nr. 6
Knud M. Jensen, Børkop 4,0 Bourgogne, gulrød 377,0
Haderslev Open nr. 7
Jørn Schmidt, Bevtoft 2,2 Alaska, sort 377,0
Haderslev Open nr. 8
Kia Skøtt, Vojens 2,2 Hermelin, vildt-, jerngrå og vildtsort 376,5
Haderslev Open nr. 9
Anne-Lise M Jensen, Børkop 0,4 Dværg Vædder, madagascar 376,0
Haderslev Open nr. 10
Anne-Lise M Jensen, Børkop 3,1 Dværg Vædder, madagascar 375,5
I regn og blæst, blev Sdr. Hygum 2012 vel overstået.
Ærespræmieliste - Klasse L
Nr. Navn Køn Rase og variant Point
1 Jørn Schmidt, Bevtoft 1,2 Alaska sort 284,0
2 ElseMarie Thaysen, Løgum kloster 1,3 Dværg vædder sort 376,5
3 Sofie Schmidt, Bevtoft 1,2 Hermelin zobel blå 282,0
4 AkselNissen, Vojens 3,0 Hollænder,madagascar 282,0
5 Michael Gunter Nilsen, Bylderup bov 1,2 Dværgvædder, sort 281,0
6 Kia Skøt, Vojens 1,2 Hermelin,vildt-jerngrå og vildtsort 281,0
Ærespræmieliste- Klasse D
Nr. Navn Køn Rase og variant Point
ElseMarie Thaysen, Løgum kloster 0,1 Dværg vædder sort 95,0
Pokal-liste
Bedste hun med unger
ElseMarie Thaysen, Løgum kloster 0,1 Dværg vædder sort 95,0
Bedste ungdyr
Jørn Schmidt, Bevtoft 1,2 Alaska sort 283,0
Bedste ungdomsudstiller
Sofie Schmidt, Bevtoft 1,2 Hermelin zobel blå 282,0
Ærespræmieliste - Klasse L
Nr. Navn Køn Rase og variant Point
1 Jørn Schmidt, Bevtoft 1,2 Alaska sort 284,0
2 ElseMarie Thaysen, Løgum kloster 1,3 Dværg vædder sort 376,5
3 Sofie Schmidt, Bevtoft 1,2 Hermelin zobel blå 282,0
4 AkselNissen, Vojens 3,0 Hollænder,madagascar 282,0
5 Michael Gunter Nilsen, Bylderup bov 1,2 Dværgvædder, sort 281,0
6 Kia Skøt, Vojens 1,2 Hermelin,vildt-jerngrå og vildtsort 281,0
Ærespræmieliste- Klasse D
Nr. Navn Køn Rase og variant Point
ElseMarie Thaysen, Løgum kloster 0,1 Dværg vædder sort 95,0
Pokal-liste
Bedste hun med unger
ElseMarie Thaysen, Løgum kloster 0,1 Dværg vædder sort 95,0
Bedste ungdyr
Jørn Schmidt, Bevtoft 1,2 Alaska sort 283,0
Bedste ungdomsudstiller
Sofie Schmidt, Bevtoft 1,2 Hermelin zobel blå 282,0
På Aabenraa dyrskue fra 1. til 3. juni 2012
var der mange fra vores klub der fik pokaler
Stort tillykke
Pokal-liste
Hun med Unger
Michael Günther Nielsen, Bylderup Bov 0,1 UA Dværg Vædder, sort 94,0
Bedste hun
Kia Skøtt, Vojens 0,1 UA Hermelin, vildt-, jerngrå og vildtsort 95,0
Bedste Han
Jørn Schmidt, Bevtoft 1,0 Alaska, sort 95,0
Bedste Voksen udstiller
Jørn Schmidt, Bevtoft 3,0 Alaska, sort 284,5
Bedste Ungdoms udstiller
Kia Skøtt, Vojens 1,2 UA Hermelin, vildt-, jerngrå og vildtsort 283,5
var der mange fra vores klub der fik pokaler
Stort tillykke
Pokal-liste
Hun med Unger
Michael Günther Nielsen, Bylderup Bov 0,1 UA Dværg Vædder, sort 94,0
Bedste hun
Kia Skøtt, Vojens 0,1 UA Hermelin, vildt-, jerngrå og vildtsort 95,0
Bedste Han
Jørn Schmidt, Bevtoft 1,0 Alaska, sort 95,0
Bedste Voksen udstiller
Jørn Schmidt, Bevtoft 3,0 Alaska, sort 284,5
Bedste Ungdoms udstiller
Kia Skøtt, Vojens 1,2 UA Hermelin, vildt-, jerngrå og vildtsort 283,5