Vandrepokaler for Haderslev og Omegns kaninavlerforening.
Vandrepokal til bedste hun med unger. (sommerudstilling )
Vinder er bedste hun efter DK´s præmieregler klasse D,
dog skal hunnen være bedømt med mindst 94p.
( Nye Regler Efter 2002 ) Ungerne, som er med hunnen skal være født hos Udstiller.
1999 Aksel Nissen Hollænder 95,0p
2000 Søren Peter Jensen Rex 95,0p
2001 Per Rathenburg-Frandsen Lille Chinchilla 94,5p
2002 Per Rathenburg-Frandsen Lille Chinchilla 93,0p
2003 Kim Tygesen Dværg Vædder 95,0p
2004 Per Rathenburg-Frandsen Dværg Vædder 96,0p
2005 Rasmus Greisen Hermelin 95,0p
2006 Diana Maecker Hermelin 95,0p
2007 Søren Beyer Hermelin 94,0p
2008 Christine Beyer Hermelin 94,0p
2009 Rasmus Greisen Hermelin 95,5p
2010 Rasmus Greisen Hermelin 94,5p
2011 Else Marie Thaysen Dværg vædder 95,5p
2012 Else Marie Thaysen Dværg Vædder 95,0p
Vandrepokal til bedste ungdyr ( Sommerudstilling )
Pokalen vindes af bedste resultat efter DK`s præmieregler klasse B.
Dyrene eller dyret skal være Præmieberettiget (ned til 94,5p).
Alle dyr skal være af eget opdræt.
2008 Per Rathenburg-Frandsen Lille Chinchilla 283,5p
2009 Per Rathenburg-Frandsen Lille Chinchilla 377,0p
2010 Per Rathenburg-Frandsen Lille Chinchilla 284,5p
2011 Jørn T Schmidt Alaska 284,0p
2012 Jørn T Schmidt Alaska 283,0p
Vandrepokal til bedste Ungdomsudstiller (sommerudstilling)
Pokalen vindes af bedste Resultat efter DK`s præmieregler klasse L2 eller D.
Ved pointlighed er klasse D bedst.
Kun dyr bedømt med mindst 92p. Kommer i betragtning.
2011 Michael G Nielsen Dværg Vædder 370,5p
2012 Sofie Schmidt Hermelin 282,0p
Alle øvrige resultater kan ses under udstilling
Vandrepokal til bedste hun med unger. (sommerudstilling )
Vinder er bedste hun efter DK´s præmieregler klasse D,
dog skal hunnen være bedømt med mindst 94p.
( Nye Regler Efter 2002 ) Ungerne, som er med hunnen skal være født hos Udstiller.
1999 Aksel Nissen Hollænder 95,0p
2000 Søren Peter Jensen Rex 95,0p
2001 Per Rathenburg-Frandsen Lille Chinchilla 94,5p
2002 Per Rathenburg-Frandsen Lille Chinchilla 93,0p
2003 Kim Tygesen Dværg Vædder 95,0p
2004 Per Rathenburg-Frandsen Dværg Vædder 96,0p
2005 Rasmus Greisen Hermelin 95,0p
2006 Diana Maecker Hermelin 95,0p
2007 Søren Beyer Hermelin 94,0p
2008 Christine Beyer Hermelin 94,0p
2009 Rasmus Greisen Hermelin 95,5p
2010 Rasmus Greisen Hermelin 94,5p
2011 Else Marie Thaysen Dværg vædder 95,5p
2012 Else Marie Thaysen Dværg Vædder 95,0p
Vandrepokal til bedste ungdyr ( Sommerudstilling )
Pokalen vindes af bedste resultat efter DK`s præmieregler klasse B.
Dyrene eller dyret skal være Præmieberettiget (ned til 94,5p).
Alle dyr skal være af eget opdræt.
2008 Per Rathenburg-Frandsen Lille Chinchilla 283,5p
2009 Per Rathenburg-Frandsen Lille Chinchilla 377,0p
2010 Per Rathenburg-Frandsen Lille Chinchilla 284,5p
2011 Jørn T Schmidt Alaska 284,0p
2012 Jørn T Schmidt Alaska 283,0p
Vandrepokal til bedste Ungdomsudstiller (sommerudstilling)
Pokalen vindes af bedste Resultat efter DK`s præmieregler klasse L2 eller D.
Ved pointlighed er klasse D bedst.
Kun dyr bedømt med mindst 92p. Kommer i betragtning.
2011 Michael G Nielsen Dværg Vædder 370,5p
2012 Sofie Schmidt Hermelin 282,0p
Alle øvrige resultater kan ses under udstilling